Szakszuka (shakshuka) to pyszne i aromatyczne danie, które rozpala zmysły. Szakszuka, czyli jajka z pomidorami i papryką, pochodzi z kuchni Bliskiego Wschodu i łączy intensywne smaki z porcją dobrej energii. Przygotowanie szakszuki jest łatwe i zajmuje niewiele czasu, więc bez zbędnych ceregieli zaczynamy.
Co znajdziesz w przepisie:
Informacje
- Przygotowanie składników: 10 minut
- Smażenie: ok 15 minut
- Dieta: bezmleczna, bezglutenowa, wegetariańska
SKŁADNIKI
Szakszuka (shakshuka)
Zamiast pomidorów i passaty możesz wykorzystać krojone pomidory z puszki. W przepisie mamy 250 ml passaty i 300 – 400 g krojonych, świeżych pomidorów możesz wykorzystać krojone pomidory z puszki – 400 g i dodać passaty, jeżeli sosu będzie za mało. Jeżeli chcesz więcej sosu dodaj 2 puszki pomidorów, zwiększając przy tym ilość przypraw.
Do dekoracji
Szakszukę możesz przyozdobić zielonym ziółkiem, które masz po ręką. Wybierz co lubisz:
Szakszuka PRZEPIS (Shakshuka PRZEPIS)
Przygotowanie składników
- Jedną większą cebulą lub 2 szalotki pokrój na drobną kostkę. To może być każda cebula: żółta, cukrowa, czosnkowa, szalotka lub ich mieszanka.
- Szczypiorek pokrój, użyj 3 grubych szczypiorów od cebuli dymki albo kilkanaście cienkich.
- Dwa ząbki czosnku obierz.
- Jedną czerwoną lub żółtą paprykę pokrój w kostkę.
- Opcjonalnie jedną papryczkę chilli pokrój w cienkie plasterki.
- Pomidory do szakszuki przygotujesz na dwa sposoby:
- pierwszy: pomidory obierz ze skóry nożem lub specjalną obieraczką
- drugi: pomidory natnij na krzyż w jednym lub kilku miejscach, żeby je sparzyć i potem z łatwością obrać. Tak przygotowane zalej całkowicie wrzątkiem i odczekaj ok 25 sekund. Odlej wrzątek i ostudź warzywa zimna wodą. Z naciętego pomidora skórka powinna zejść z łatwością. Pomidory przekrój na ćwiartki, potem wykrój szypułki i pokrój w kostkę ok 1 x 1 cm. Pomidory odłóż do miski, sok który z nich wycieknie nie będzie potrzebny (możesz go wypić). Pestek nie wyrzucaj, razem z pomidorami dodaj do potrawy.
Szakszuka SMAŻENIE
- Na patelnię wlej 2 łyżki oliwy, a gdy patelnia nagrzeje się dodaj drobno pokrojoną cebulę i smaż kilka minut co chwilę mieszkając. Cebula powinna stać się szklista.
- Po kilku minutach dodaj do cebuli przeciśnięty przez praskę czosnek (2 ząbki pokrojone w plasterki). Podsmaż chwilę, nie za długo, żeby czosnku nie przypalić.
- Na patelnię dodaj paprykę pokrojoną w kostkę + opcjonalnie pokrojone chilli.
- Do cebuli, czosnku i papryki dodaj przyprawy:
- sól,
- pieprz,
- 2 szczypty zmielonego lub utłuczonego w moździerzu kuminu (kmin rzymski)
- opcjonalnie suszone chili, gdy lubisz ostrzejsze smaki.
- Smaż chwilę, aż przyprawy zaczną pachnieć.
- Na patelnię dodaj pokrojone pomidory bez soku, ale z pestkami. Dodaj też passatę pomidorową albo zamiast tych dwóch składników krojone pomidory z puszki. Zawartość patelni smaż kilka minut na większej mocy palnika, mieszaj delikatnie, żeby pomidory się nie rozpadły. Chcemy, żeby pomidory były wyraźnie widoczne w potrawie i nie zamieniły się w przecier. Możesz potrząsać patelnią.
- Delikatnie wymieszaj, żeby smaki się połączyły.
- W smażonych warzywach zrób miejsce łopatką i wbij do nich jajka. Posól jajka. Szakszukę posyp połową szczypioru. NIE MIESZAJ. Zmniejsz moc palnika, patelnię przykryj pokrywką. Smaż przez kilka minut tak, aby białko się ścięło a żółtko pozostało płynne. Zazwyczaj czas potrzeby do otrzymania gotowej potrawy to 3 – 4 minut w zależności od mocy palnika.
Propozycja podania
Szakszukę można podawać na różne sposoby, ze świeżą lub grilowaną bagietką, bułką lub innym pieczywem. Możesz jeść ją z patelni lub delikatnie przenieść na talerz.
Możesz posypać szczypiorem, świeżym oregano lub liśćmi mięty. Szakszuka smakuje także solo jedzona bez pieczywa.
Przepisy kulinarne
Jeśli już wypróbowałeś przepis na tę przepyszną Szakszukę i chcesz kontynuować kulinarne eksploracje, mam dla Ciebie kilka smakowitych propozycji. Po pierwsze jajka sadzone z pomidorami. Potrawa, która przypomina szakszukę, ale przygotowywana jest bez papryki. Zachęcam do sprawdzenia przepisów na inne smakowite dania, które z pewnością umilą Twój czas w kuchni. Po pierwsze rosół. Ten klasyczny bulion jest doskonałym wyborem, gdy czujesz się osłabiony lub potrzebujesz rozgrzewki w chłodne dni. Mój przepis to rosół z kury lub kurczaka. Prosty i aromatyczny.
Zupa ogórkowa lub chłodnik z botwinki dla spragnionych czegoś lekkiego i orzeźwiającego. To tradycyjne dania polskie, które opierają się na kwaśnych smakach. Coś wyjątkowego, czyli zupa wiśniowa dla poszukiwaczy nietypowych smaków. Moja zupa wiśniowa zaskoczy Cię połączeniem orzeźwienia i cierpkości. Nie jest to rozgotowany przesłodzony kompot z rozgotowanym makaronem. Ta delikatna zupa przygotowywana jest wiśni, cukru, cynamonu i goździków tworząc harmonijną kompozycję smaków.
Na deser proponuję ciasto drożdżowe z truskawkami, czyli prawdziwy przysmak dla miłośników truskawek. Delikatne, puszyste ciasto drożdżowe podawane z świeżymi truskawkami to doskonały wybór na deser lub słodką przekąskę. I druga propozycja na deser, czyli klasyczne ciasto drożdżowe z kruszonką.gdy preferujesz coś bardziej tradycyjnego, to pyszne ciasto drożdżowe z kruszonką będzie idealne dla Ciebie. Miękka, wilgotna w środku masa drożdżowa, pokryta chrupiącą kruszonką, stworzy niebiański duet smaków.
Pingback: Jajka sadzone z pomidorami
Pingback: Leczo
Pingback: Szakszuka z fetą
Pingback: Hummus z fasoli
Pingback: Pierogi z mięsa z rosołu
Pingback: Hummus
Pingback: Zupa tajska z kurczakiem
Pingback: Sałatka z arbuzem
Pingback: Tiramisu
Pingback: Zupa pomidorowa z pomidorów
Pingback: Naleśniki szpinakowe
Pingback: Zupa krem z cukinii
Pingback: Chili con carne
Pingback: Grzanki
Pingback: Zupa krem z białych warzyw
Pingback: Pesto
Pingback: Gofry wg Michaela Roux
Pingback: Wątróbka drobiowa z cebulą
Pingback: Dukkah
Pingback: Placki ziemniaczane
Pingback: Kotlety mielone z pieczarkami
Pingback: Racuchy drożdżowe
Pingback: Kotlety mielone z cukinią
Pingback: Ajapsandali
Kocham kumin, przypomina mi wakacje w Turcji. Chyba tam takich jajek nie jedliśmy, ale jakoś tam mi pachnie egzotyką i tym ciepłem na plaży. Zrobiłam raz szakszukę z papryką, ale chyba bardziej pasują nam te smaki jajek tylko z pomidorami.
Sama też czasem robię bez papryki, wtedy to takie bardziej jajka sadzone z pomidorami.
Przygotowałem żonce na śniadanko w niedzielę. Jest cudowną kobietą mojego życia, więc ją rozpieszczam. Jajeczka pachnące i przepis idealnie jak dla mnie. Pozdrawiam, Zbigniw.
Cudownie! Pozdrowienia dla Ciebie i żony 🙂
Niezły przepis na jajka xD
Wiadomo, najlepsza szakszuka XD Mam na blogu jeszcze przepis na jajka sadzone z pomidorami i z serem: szakszuka z fetą. Też polecam! 😉
Pingback: Zupa jarzynowa z cukinią
Pingback: Pierogi z wiśniami