Spaghetti bolognese, sos bolognese, sos boloński, ragu alla Bolognese to nazwy włoskiego sosu do makaronu z mielonej wołowiny, pancetty (włoskiego, dojrzewającego boczku wieprzowego), warzyw – cebuli, marchwi, selera naciowego i przecieru pomidorowego. Przepis został zarejestrowany w Izbie Handlowej w Bolonii w roku 1982 i to właśnie na nim opiera się moje danie. Oryginał jest jeden, ale dopuszcza on pewne modyfikacje składników, z czego ja osobiście bardzo się cieszę (np. z możliwości pominięcia mleka).
W przepisie tradycyjnym nie ma liści laurowych, pietruszki, rozmarynu, czosnku, gałki muszkatołowej ani ostrej papryki chili, jest za to mleko.
Sos bolognese pasuje do grubszego makaronu, jak tagliatelle lub pappardelle i dobrze smakuje posypany parmezanem. Możesz go wykorzystać do zrobienia Lasagne bolognese. W Polsce sos zjada się często z makaronem nieco cieńszym jako spaghetti bolognese.
Gotuje się dłuższą chwilę, ale serio warto poczekać. Sosu możesz przygotować więcej, bo świetnie nadaje się do zawekowania w słoiczkach. Kolejny pomysł na awaryjny obiad, który możesz przechowywać w lodówce przez dłuższy czas.
Co znajdziesz w przepisie:
Podstawowe informacje
- Czas przygotowania: 15 minut
- Czas gotowania: 2 godz.
- Liczba porcji: 4
Kilka absolutnie koniecznych wskazówek
Sos możesz zrobić wg. przepisu poniżej lub lekko zmienić jego recepturę wg. poniższych zasad i nadal będzie to sos boloński:
- Mięso: najbardziej polecana jest łata wołowa. Opcjonalnie możesz użyć mięsa wołowego i wieprzowego w proporcji ok. 60 % wołowiny i 40 % wieprzowiny. W składnikach znajdziesz informacje, jakie mięso kupić do ugotowania sosu bolońskiego.
- Pancettę możesz zamienić na polski, surowy boczek.
- Do potrawy nie dodawaj: mięsa cielęcego, wędzonego boczku, samej wieprzowiny, czosnku, rozmarynu, pietruszki oraz innych ziół i przypraw nie ujętych w składnikach, innego alkoholu niż wino, ani mąki do zagęszczenia sosu.
Sos boloński SKŁADNIKI
Spaghetti bolognese
Mięso na spaghetti bolognese to wyłącznie mielona wołowina lub wołowina z dodatkiem wieprzowiny:
- łata wołowa,
- łopatka wołowa,
- karkówka wołowa,
- mięso mieszane – 180 g wołowiny i 120 g wieprzowiny, np. mielonej szynki lub łopatki
Do dekoracji
Sos boloński PRZEPIS
Do zrobienia tego sosu potrzebujesz większą patelnię z pokrywką lub garnek z pokrywką o pojemności ok. 3 litrów.
- Jedną średnią marchew obierz, przekrój wzdłuż na pół a potem każdą część pokrój na cienkie plasterki. Odłóż na bok.
- Jedną łodygę selera naciowego pokrój w drobne kawałki i odłóż na bok.
- Jedną średnią cebulę przekrój na pół w linii korzenie – szczypior, obierz z łupin i pokrój w bardzo drobną kostkę. Odłóż na bok.
- Surowy boczek lub pancettę pokrój w plastry a potem w drobną kostkę i smaż na średnim ogniu na 2 łyżkach oliwy przez ok. 5 minut. Zamieszaj od czasu do czasu.
- Na patelnię dodaj:
- pokrojoną marchewkę,
- seler naciowy,
- cebulę.
- Smaż przez chwilę mieszając. Cebula nie może się zrumienić.
- Dodaj mieloną wołowinę (lub wołowinę i wieprzowinę), smaż rozbijając grudki mięsa drewnianą. Mieszaj i smaż przez 5 minut na średnim ogniu.
- Zwiększ moc palnika i dodaj 100 ml, ok. 1/2 szklanki wytrawnego czwrwonego wina. Gotuj do momentu aż całe wino odparuje a sos boloński przestanie pachnieć trunkiem.
- Dodaj 300 g passaty pomidorowej. Wymieszaj.
- Dodaj 300 ml, ok. 1,5 szklanki wody albo rosołu wołowego.
- Przykryj pokrywką i duś na małym ogniu ok. 2 godziny.
OPCJONALNIE: po 1 godzinie gotowania możesz dodać szklankę mleka i gotując sos bez przykrywki całkowicie je odparować.
Na koniec po ugotowaniu doprawiamy sos solą i pieprzem. Ile dodać przypraw? To indywidualna kwestia smaku. spróbuj potrawy i zdecyduj. Nie przesadzaj z solą, bo sos boloński warto posypać parmezanem albo grana padano, które są słone.
UWAGA: Jeżeli podczas gotowania z sosu wyparowało zbyt dużo płynu dodaj trochę wody lub rosołu, żeby sos się nie przypalił.
Jak przechowywać sos boloński
Sos boloński możesz ugotować dzień przed podaniem i odgrzać. Jego smak będzie równie doskonały. W lodówce możesz do przechować 2 – 3 dni. Nadaje się do mrożenia albo wekowania a potem przechowywania w lodówce.
Passata pomidorowa czy świeże pomidory w sezonie?
Oryginalny sos boloński (ragu a la bolognese) nie powinien być zbyt „czerwony”. Oznacza to, że ilość pomidorów musi być zawsze mniejsza niż ilość mięsa. Nie dodawaj za dużo przecieru pomidorowego (passaty). Dodaj tylko tyle, ile zapisałam w przepisie. Pierwsze przepisy na sos boloński nie zawierały pomidorów, bo te pojawiły się w kuchni włoskiej dopiero pod koniec XVIII wieku.
Możesz użyć obranych pomidorów, do tej potrawy najlepiej wybrać włoskie pomidory San Marzano, pod warunkiem, że przed dodaniem ich do mięsa rozgnieciesz je widelcem. Alternatywnie możesz przepuścić obrane pomidory przez młynek do warzyw używając tarczy z najmniejszymi otworami albo przetrzeć przez gęste sito, aby całkowicie usunąć pestki i skórki.
Propozycja podania
Sosem polej ugotowany all dente makaron, może to być spaghetti lub jak często jedzą włosi tagliatelle lub pappardelle. Posyp potrawę startym parmezanem albo serem grana padano. Do dekoracji możesz wykorzystać coś zielonego, co aktualnie masz pod ręką: bazylię lub pietruszkę.
Przepisy kulinarne – sos bolognese (ragu a la bolognese)
Spaghetti z pomidorowo – mięsnym sosem to potrawa ze słonecznych Włoch. Jeżeli jesteś fanem włoskiej kuchni polecam Ci mój przepis na tiramisu w trzech wersjach: tiramisu przepis oryginalny, tiramisu w pucharkach z kremem z całych jaj oraz tiramisu bez jajek, czyli z kremem bazującym na serze mascarpone i bitej śmietanie.
Gotuje sos boloński bardzo podobnie i zawsze pomijam mleko. Jakos mi nie pasuje do mięsa. U mnie makaron to najczęściej są rurki albo kokardki. Zabieram w termosie do pracy i jest zdecydowanie łatwiej zjesc. Bardzo podoba mi się Pani blog. Gotowałem kilka potraw i wyszły bardzo smaczne. Zupa cebulowa swietna. Robiłem bez wina. Pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa. Ja też często pomijam mleko. Rurki i kokardki są łatwiejsze w oswojeniu, ma Pan rację 🙂