pierogi z kapustą i grzybami z karmelizowaną cebulą

Pierogi z kapustą i grzybami

Pierogi z kapustą i grzybami gotuję nie tylko od święta. Ciasto na pierogi możesz wybrać dowolnie, to kwestia smaku czy wykorzystasz ciasto zaparzane, z jajkiem czy masłem.

Farsz do pierogów jest podobny do farszu na krokiety z kapustą i grzybami. Zupełnie mi to nie przeszkadza, bo pierogi i krokiety smakują zupełnie inaczej a jednocześnie obie te potrawy są przepyszne. Pierogi polecam serdecznie z karmelizowaną cebulą. Zrób większą porcję, bo idealnie nadają się do mrożenia.

Podstawowe informacje

  • Czas przygotowania: około godziny
  • Liczba porcji: około 60 pierogów
  • Dieta: wegetariańska, wegańska, bezmleczna (gdy wykorzystasz ciasto na pierogi bez masła)

Składniki

Składniki na farsz

Smak pierogów w największym stopniu zależy od smaku i jakości kiszonej kapusty.










Ciasto na pierogi

Zaparzane ciasto jest elastyczne i nie zwija się podczas wałkowania. Jeżeli masz swój ulubiony przepis na ciasto, np. z jajkiem, masłem lub śmietaną możesz go wykorzystać.





Pierogi z kapustą i grzybami PRZEPIS

Przygotowanie składników

  1. 60 g grzybów, czyli około 2 garście przełóż do miski i zalej zimną wodą 2 – 3 szklanki wystarczą. Odstaw grzyby na kilka godzin a najlepiej na noc. Jeżeli nie masz tyle czasu zalej grzyby gorącą wodą i mocz przynajmniej godzinę. Kiedy grzyby napuchną i zrobią się miękkie są gotowe, żeby je odcedzić. Zachowaj wodę z moczenia (jeżeli nie jest gorzka), przyda się do gotowania farszu. Posiekaj grzyby na drobne kawałki.
  1. Trzy średnie cebule obierz i pokrój w drobną kosteczkę.
  2. Jeden kilogram kiszonej kapusty przełóż do garnka lub miski, zalej zimną wodą z kranu i porządnie wypłucz. Kapustę odcedź, odciśnij. Pokrój na drobne kawałki. Ja biorę garść kapusty, na desce formułuje z niej wałek i kroję nożem co 1 cm. Z drobno posiekanej kapusty łatwiej lepiej pierogi, łatwiej też je kroić na pół i jeść.

FARSZ na pierogi

  1. Na większej patelni rozgrzej 4 łyżki oleju do smażenia. Na rozgrzany tłuszcz wsyp 3 średnie cebule pokrojone w drobną kostkę. Smaż do zeszklenia. Jeżeli cebula trochę skarmelizuje to też będzie fajnie, bo słodsza cebula to słodsze pierogi i większy kontrast z kwaśną kapustą.
  2. Dodaj posiekane grzyby. Zmaż kilka minut.
  3. Do większego garnka przełóż posiekaną kapustę i dodaj:
    • smażoną cebulę i grzyby
    • 1,5 szklanki wody lub płyn do moczeniu grzybów
    • 3 liście laurowe
    • 4 ziela angielskie
    • płaską łyżeczkę czarnego, zmielonego pieprzu.
  1. Wymieszaj to porządnie, przykryj pokrywką i gotuj na małej mocy palnika około godziny. Pomieszaj od czasu do czasu.
  2. Po godzinie zdejmij pokrywkę i gotuj / smaż do odparowania soków. Farsz powinien być suchy. Gdy nie odparujesz soku bardzo ciężko będzie lepić pierogi. Placek ciasta będzie zamakał, nie będzie chciał się skleić. Generalnie nie polecam. Farsz musi być suchy.

CIASTO na pierogi

Z wielu rodzajów ciasta na pierogi to zaparzane jest jednym z lepszych. Odpowiednio zrobione i leżakowane nie kurczy się podczas wałkowania. Ciasto możesz wymieszać w misce a potem przełożyć na stolnicę i wyrobić albo składniki wymieszać w misie miksera a ciasto wyrobić hakiem do drożdżowego.

  1. Do miski wsyp 400 gramów mąki pszennej.
  2. Odmierz niepełną szklankę gorącej, ale nie wrzącej wody. Dodaj do niej 1 łyżkę oleju.
  3. Do mąki wlej wodę, zamieszaj łyżką.
  4. Przełóż ciasto na stolnicę, wyrabiaj rękoma tak długo aż będzie jednolite i bez grudek. Ciasto będzie przyjemnie ciepłe.
  5. Owiń ciasto folią spożywczą albo zamknij w szczelnym pudełku, lub przykryj w misce, żeby odpoczęło. 30 minut powinno wystarczyć. W tym czasie w cieście stworzy się siatka glutenowa, która sprawi, że ciasto będzie elastyczne i nie będzie kurczyć się podczas wałkowania,

Pierogi z kapustą i grzybami KLEJENIE

Ciasto na pierogi podziel na dwie lub 3 części. Jedną przełóż na stolnicę posypaną mąką a dwie przykryj wilgotną, bawełnianą ściereczką kuchenną.

  1. Ciasto rozwałkuj cienko, jeżeli zacznie kleić się do wałka lub stolnicy – ciasto podsyp minimalną ilością mąki a wałek delikatnie nią posmaruj.
  2. Z ciasta wycinaj kółka (wykrawarką, szklanką lub obręczą np. do pieczenia okrągłych ciastek).
  1. Kółko bierz do ręki, lekko ponaciągaj je na boki, na środek placka nałóż 1 sporą łyżeczkę farszu (dokładna ilość zależy od wielkości placuszka). Farsz przygnieć kciukiem lub dłonią, złóż na pół i sklejaj brzegi. Możesz w dekoracyjny zakleić brzegi (poniżej zamieściłam kilka zdjęć z wyglądem dekoracji pierożków).
  2. Pierogi będą kleić się bardzo trudno, gdy brzeg ciasta będzie obsupany mąką, znajdzie się na nim woda lub farsz. Gdy kleją Ci się ręce umyj je i obsyp mąką.
  3. Sklejone pierogi odkładaj na blat posypany mąką.
  1. Resztę ciasta zagnieć, wałkuj i ponownie wycinaj kółka. To ciasto resztkowe możesz zagnieść 3 razy, potem od ciągłego podsypywania mąką może być twarde po ugotowaniu.

Pierogi z grzybami i kapustą GOTOWANIE

Do gotowania pierogów przyda się większy garnek, na kilka litrów wody. Zagotuj ją z 1 łyżeczką soli.

Zanim zaczniesz gotować pierogi ulep wszystkie z całego ciasta, jakie masz przygotowane. Gotowanie wszystkich pierogów jest wygodniejsze niż skakanie od garnka do stolnicy.

  1. Kiedy woda się zagotuje zmniejsz moc panika, żeby woda tylko lekko mrugała.
  2. Na raz wrzuć do wody tylko tyle pierogów, żeby przykryły dno jedną warstwą. Delikatnie zamieszaj, żeby nie przykleiły się do garnka.
  3. Pierogi wypłyną na powierzchnię po około 2 – 3 minutach. Daj im 3 – 4 minuty na powierzchni, żeby się równomiernie ogrzały i ugotowały.
  4. Wyłów pierogi, układaj na posmarowanych olejem blaszkach albo talerzach.

Dekoracja brzegów pierogów

Pierogi możesz po prostu skleić, ale jeżeli masz czas i chęć możesz fantazyjnie powykręcać ciasto dodając pierogom nieco finezji. Skręcane brzegi lepiec trzymają farsz wewnątrz pieroga. Zobacz jak możesz ozdobić pierożki.

Propozycja podania

Pierogi z kapustą i grzybami podaj z białą lub czerwoną karmelizowaną cebulą. Smaczne są prosto z wody oraz odsmażane na patelni do złoto – brązowego koloru.

Spodobał Ci się mój przepis?

postaw kawe wp

Jak MROZIĆ pierogi z kapustą i grzybami?

Na zamrożenie pierogów są dwie, dobre metody.

  1. Surowe pierogi układaj na tackach posmarowanych olejem (pierogi nie mogą dotykać do siebie) a następne mroź je w zamrażarce około 2 godzin. Potem przełóż do pojemników lub woreczków. Aby je ugotować po prostu wrzuć do wrzącej wody zamrożone, gotuj 3 – 4 minuty od wypłynięcia mieszając od czasu do czasu.
  2. Ugotowane pierogi ostudź, posmaruj olejem lub innym tłuszczem, układaj na tackach (pierogi nie mogą się stykać), mroź około 2 godzin. Zmrożone przekładaj do pojemników lub woreczków. Aby je ugotować zamrożone wrzuć na wrzątek i gotuj 3 – 4 minuty od wypłynięcia albo całkowicie rozmroź i przysmaż do złoto – brązowego koloru.

Przepisy kulinarne

Pierogi wigilijne

Pierogi, w których zamknięty jest farsz na pierogi z kapustą i grzybami nazywane bywają w okresie zimowym pierogami wigilijnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotowywać je przez okrągły rok, bo są smaczne i sycące.

Zapraszam Cię do spróbowania innych pierogów z moich przepisów: pierogi z wiśniami, pierogi z mięsa z rosołu. Polecam także twojej uwadze mój przepis na krokiety z kapustą i grzybami oraz żurek, bitki wieprzowe, krem z dyni z mlekiem kokosowym, kurczak tikka masala oraz syrop z cebuli.

Ten post ma 10 komentarzy

Dodaj komentarz