pancake

Pancake

Pancake albo jak kto woli pankejki to puszyste, amerykańskie placuszki. Tak jak nasze polskie racuchy mają wiele opcji podania tak samo pancake mogą być smażone lub podawane z owocami, posypane cukem pudrem lub polane syropem klonowym. Opcji jest sporo a smak można dowolnie podkręcać. Dziś u mnie wersja podstawowa.

Informacje o smażeniu

  • syte śniadanie na słodko
  • idealne do śniadaniówki
  • duża porcja placków
  • Dieta: wegetariańska, bezmleczna (podaję zamienniki)

Składniki

  • 290 gramów mąki
  • 2 duże jajka
  • 370 ml mleka (lub napoju roślinnego) – ok. 1,5 szklanki
  • 50 gramów oleju
  • 2 łyżki cukru
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • szczypta soli
pankejki

Pancake przepis

  1. Do miski przełóż wszystkie składniki na pankejki i dokładnie wymieszać rózgą kuchenną, mikserem albo blenderem.
  2. Bardzo dobrze rozgrzej patelnię – wylej odrobinę ciasta, żeby sprawdzić czy patelnia nagrzała się wystarczająco dobrze.
  3. Na patelnię wylewaj po pewnej ilości ciasta zależnie od tego jak duży placek chcesz usmażyć. Smaż pancake na pierwszej strony do momentu pojawienia się na powierzchni dziurek.
  4. Szeroką łopatką przewracaj placuszki na druga stronę.
pancake przepis

Propozycja podania

Pankejki podawaj polane syropem klonowym lub posypane cukrem pudrem. Możesz dodać do nich nieco ulubionego dżemu. Na górę placków możesz położyć kosteczkę masła (nie dotyczy diety bezmlecznej).

Spodobał Ci się mój przepis?

postaw kawe wp

Przepisy kulinarne

Pancake, pankejki to tylko jeden sposób na słodkie placki. Jeżeli lubisz słodkie śniadania polecam Ci moje naleśniki, ciasto drożdżowe z kruszonką. Dla wielbicieli wytrawnych potraw mam przepis na ciekawą potrawę, jaką jest szakszuka. Na szybki obiad lub przekąskę proponuję placki z cukinii albo racuchy z jabłkami.

Zobacz też RóżaGotuje.pl na Facebooku: klik

Placki, placuszki na świecie

Pancake jest popularnym daniem na całym świecie, ale jego dokładne pochodzenie jest trudne do ustalenia. Najwcześniejsze wzmianki o plackach podobnych do naleśników pochodzą z czasów starożytnych. W różnych kulturach i kuchniach można znaleźć różne warianty i sposoby przygotowywania pancake’ów. różnych krajach istnieje wiele regionalnych i lokalnych wariantów pancake’ów, które mogą się różnić składnikami, rozmiarem, grubością i sposobem podawania. Nie ma jednego konkretnego twórcy pancake’ów, ponieważ są one obecne w różnych kulturach i kuchniach od wieków, ewoluując w zależności od dostępnych składników i preferencji regionalnych.

Francuskie naleśniki nazywane są crêpes. Są one zazwyczaj większe i cieńsze niż typowe penkejki. Najpopularniejszy sposób ich spożywania to posypanie cukrem pudrem, skropienie świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub polanie roztopioną czekoladą.

Holenderskie placuszki, zwane pannenkoeken, są większe i cieńsze niż te typowe amerykańskie. Są zazwyczaj spożywane z różnymi dodatkami, takimi jak syrop klonowy, cukier puder, śmietana, dżem, owoce lub w formie wytrawnej z takimi dodatkami jak bekon czy ser.

Japonia także ma swoje placuszki, znane jako okonomiyaki lub dorayaki, różnią się od tradycyjnych zachodnich placków. Okonomiyaki to rodzaj placka warzywnego, często zawierającego kapustę, pokrytego sosami i posypanego płatkami tuńczyka a dorayaki to rodzaj słodkiego pancake’a wypełnionego pastą z fasolki azuki.

W Indiach popularne są placki zwane dosa. Są one wykonane z fermentowanego ciasta ryżowego i ciecierzycy. Tradycyjnie podaje się je z sambarem (pikantnym sosem warzywnym) i chutneyem (pikantnym sosem lub pastą).

W Ameryce Południowej pancake’e nazywane są arepas. To placki z mąki kukurydzianej, które są smażone lub pieczone. Arepas mogą być podawane jako samodzielne danie lub wypełnione różnymi dodatkami, takimi jak mięso, ser, awokado czy fasola.

Szwedzkie placuszki, zwane plackami owsianymi (klappgröt), są popularne na śniadanie. Są one przygotowywane z mąki owsianej, mleka i jajek. Najczęściej podaje się je z konfiturą, miodem lub cukrem.

W Izraelu te placuszki zwane są malawach. Są one przygotowywane z drożdżowego ciasta, które jest smażone na patelni. Malawach jest często podawane na śniadanie lub jako danie obiadowe, często w towarzystwie sałatek, jajek lub hummusu.

W Meksyku popularne są placki kukurydziane zwane tortillami. Są one podstawowym składnikiem wielu meksykańskich dań, takich jak tacos, enchiladas czy quesadillas. Tortille są wytwarzane z mąki kukurydzianej lub pszennej i mogą być spożywane z różnymi nadzieniami. Nie są one słodkie jak te amerykańskie placuszki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować do nich słodki farsz.

Ten post ma 32 komentarzy

  1. Renia

    Piękne. A czy wyjdą jak dam maślankę zamiast mleka?

    1. Róża

      Wyjdą, ale będą nieco inaczej smakować – smacznie, ale inaczej 🙂

Dodaj komentarz