Pączki z 8 żółtek, deser którego za bardzo przedstawiać nie trzeba. Przepisów na pączki mam kilka, w tym używamy aż 8 żółtek, dzieci czemu pączki są pyszne także na drugi dzień. Mają miękkie i delikatne wnętrze. Idealnie nadają się do mrożenia.
Co znajdziesz w przepisie:
Podstawowe informacje
- Czas przygotowania:
- rozczyn 15 minut,
- wyrastanie 60 – 90 minut,
- smażenie 30 minut.
- Liczba pączków – ok. 30 – 35 sztuk
- Dieta: bezmleczna (zamień mleko na napój owsiany lub sojowy), wegetariańska
SKŁADNIKI
Pączki
Do smażenia i nadziania
Pączki z 8 żółtek PRZEPIS
- Odważ 100 g cukru, odstaw.
- Pół litra mleka podgrzej do temp. max 38oC.
- Jeden kilogram mąki pszennej przesiej przez sito do miski. W mące zrób dołek i wsyp do niego 21 g suchych drożdży lub pokrusz 50 g świeżych. Posyp drożdże 2 łyżkami z odważonej porcji cukru i zalej dołek 100 ml ciepłego mleka. Przykryj szmatką i odstaw w ciepłe miejsce na 15-20 minut do wyrośnięcia. Rozczyn po tym czasie powinien się lekko spienić.
- Dodaj pozostałe składniki:
- pozostały cukier,
- pozostałe, ciepłe mleko,
- 8 żółtek,
- 1 łyżeczkę cukru waniliowego,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- skórkę otartą z jeden średniej cytryny,
- szczyptę soli, ok. 1/2 łyżeczki.
- Wyrabiaj ciasto aż stanie się gładkie i elastyczne. Możesz zrobić do w mikserze hakiem do drożdżowego a nawet w maszynie do chleba.
- Wyrobione ciasto uformuj w kulę, włóż do miski oproszonej mąką. Przykryj kuchenną ścierką i odstaw w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Ten etap zajmie około 60 – 90 minut. Ja wstawiam miskę z ciastem na pączki do piekarnika na program Wyrastanie, 40ºC.
- Wyrośnięte ciasto pora wyrobić. Oprósz blat mąką, wyrób krótko, żeby z ciasto uleciało powietrze z większych bąbli.
- Odrywaj kawałki ciasta, niech każda porcja waży ok. 60 g, to wielkość średniej pomarańczy.
- Nadzienie do pączków możesz wykonać na dwa sposoby:
- nadziewanie surowego ciasta – kawałek ciasta lekko spłaszczyć, na sam środek nałożyć 1 pełną łyżeczkę dżemu, dokładnie sklej, żeby nadzienie podczas smażenia nie wyleciało do oleju. Nie nadziewaj pączki większą porcją dżemu, bo zbyt ciężki będzie smażył się zbyt trudno, może być surowy w środku, i może usmażyć się bez białego krążka wokół,
- nadziewanie usmażonych pączków – przy pomocy tylki i worka cukierniczego. Ten sposób jest lepszy, bo nie ryzykujemy wycieku dżemu do oleju.
- Z porcji ciasta formuj kulki, zawijając brzegi ciasta do środka. Blat posyp mąką i układaj na nim pączki. Przykryj kuchenną ściereczką i zostaw do wyrośnięcia, do podwojenia objętości na około 25 – 35 minut. Pączki nie mogą rosnąć dłużej, bo przerosną, zrobią się w nich wielkie bąble powietrza, co wpłynie na ich wygląd.
- W głębokiej patelni lub dużym garnku, na średnim ogniu, rozgrzej tłuszcz do temperatury 175ºC. Możesz użyć termometru cukierniczego. Jeżeli nie masz wrzuć kawałeczek ciasta, jak wypłynie i wokół niego będą pojawiać się bąbelki powietrza olej jest gotowy.
- Delikatnie przekładaj wyrośnięte pączki do tłuszczu. Wkładaj pączki i smaż z obu stron na złoty kolor.
- Usmażone układaj na papierowym ręczniku, żeby je trochę odtłuścić.
- Gorące pączki polukruj a zimne nadziewaj dżemem, kremem lub posyp cukrem pudrem.
Przepisy kulinarne
Pączki z 8 żółtek, zwane czasem jako pączki z 8 jajek są aksamitne i smaczne nawet na drugi dzień. Ja smażę pączki z całej porcji i mrożę bez lukru i pudru. Odświeżyć można w mikrofalówce albo zjeść taki po prostu. Te pączusie są na prawdę pyszne.
Spróbuj także innych moich przepisów: biszkopt z 5 jajek, keks, kurczak pieczony w całości, zupa tajska z kurczakiem.