Kurczak z piekarnika to smaczne danie nie tylko na niedzielny obiad. Kurczak pieczony według tego przepisu jest soczysty, smaczny i co najważniejsze kurczak pieczony jest w całości, więc minimalizuje to ilość pracy, jaką trzeba włożyć w przygotowanie obiadu. Pieczonego w ten sposób kurczaka można pokroić na kawałki albo skubać palcami ze wspólnego talerza. To także idealna propozycja na obiad w plenerze.
Z resztek pieczonego kurczaka przygotujesz świetne smarowidło do pieczywa: pasta z kurczaka. Fajną przekąska są też skrzydełka z piekarnika.
Co znajdziesz w przepisie:
Informacje o pieczeniu
- Przygotowanie składników: 10 – 15 minut
- Ustawienia piekarnika: środkowa półka, góra/ dół bez termoobiegu, 180oC
- Czas pieczenia: zależny od wielkości kurczaka (poniżej zamieszczam czas pieczenia zależny od wagi tuszki kurczaka)
- Liczba porcji: cały kurczak
- Dieta: bezglutenowa, bezmleczna
SKŁADNIKI
Kurczak z piekarnika
Możesz upiec dowolnej wielkości kurczaka, ale ilość składników podana jest dla kurczaka o wadze 1,5 kg.
Składniki opcjonalne
Kurczak o smaku gyros
Pieczonego kurczaka możesz doprawić dowolnie. Oprócz słodkiej papryki, oregano lub czosnku polecam jedną z czterech mieszanek przyprawa gyros oraz mokrą marynatę z tego samego przepisu.
Kurczak pieczony PRZEPIS
Koniecznie przeczytaj moje sposoby na jeszcze lepszego kurczaka.
- Jeżeli masz czas kurczaka przygotuj dzień przed pieczeniem. Na niedzielny obiad możesz przygotować go już w sobotę rano. W dzień pieczenia wyciągnij z lodówki godzinę wcześniej, żeby się ogrzał i dzięki temu równomiernie upiekł. Natrzyj go przyprawami, ale bez oliwy. Włóż do miski, najlepiej szklanej i przykryj folią, żeby nie wysechł w lodówce. Oliwą posmaruj mięso przed pieczeniem, możesz ją wetrzeć dłońmi (uwaga, przyprawy mogą zabarwić skórę), albo posmaruj silikonowym pędzlem. Dzięki oliwie mięso nie wyschnie podczas pieczenia.
- Możesz odciąć lotki, czyli te ostatnie części skrzydełek. Na nich nie ma mięsa, więc nic nie tracisz a kurczak będzie wyglądał lepiej.
- Możesz odciąć torebki stawowe przy udkach. Zazwyczaj po upieczeniu one i tak odklejają się od kości i sterczą. Gdy je odetniesz kurczak będzie wyglądał lepiej. To nie wpłynie na smak, jeżeli nie chcesz się w to bawić to śmiało pomiń tę czynność. Natnij skórę i ścięgna i ściągnij torebkę stawową z kości. Możesz pomóc sobie małym nożem. Na zdjęciach poniżej pokazałam jak wygląda upieczony kurczak przygotowany w ten sposób.
Zanim zaczniesz piec kurczaka w piekarniku przeczytaj cały przepis.
- Kurczaka wyjmij z lodówki godzinę przed pieczeniem, żeby się ogrzał. Umyj go, osusz papierowym ręcznikiem, usuń ze skóry pozostałe pióra.
- Przygotuj pastę z oliwy lub oleje i przypraw a następnie wetrzyj je w kurczaka.
- Włącz piekarnik, 180 stopni Celsjusza. grzanie góra/ dół bez termoobiegu,
- Kurczaka połóż na grzbiecie, piersiami do góry w brytfannie lub na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i włóż na środkową półkę.
- Podczas pieczenia możesz co 20 minut polać kurczaka sosem, który zbierze się w brytfannie lub na blasze. Użyj do tego pipety kuchennej lub łyżki.
- Kurczak z piekarnika będzie gotowy po ok. 1,5 godziny pieczenia.
- Jeżeli po posiłku zostanie nieco drobiowego mięsa polecam zrobić z niej fajne smarowidło do chleba: pasta z kurczaka.
Jak długo piec kurczaka w piekarniku
Optymalny czas pieczenia kurczaka to ok. 60 minut na kilogram surowego, świeżego drobiu. Gdy pieczemy kurczaka o wadze 1,5 kg będzie gotowy po 1,5 godziny. Przy większych kurczakach warto skrócić nieco ten czas, aby nie przysuszyć delikatnego mięsa drobiowego.
Waga kurczaka | 1 kg | 1,3 kg | 1,5 kg | 2,0 kg | 2,5 kg |
Czas pieczenia | 1 godz. | 1 godz. 20 min | 1 godz. 30 min | 1 godz. 50 min | 2 godz. 20 min |
Jak upiec w piekarniku idealnego kurczaka?
Jak upiec kurczaka w całości, żeby był soczysty?
Aby pieczony kurczak był soczysty należy przestrzegać trzech zasad:
- Warto trzymać się czasu pieczenia. Zbyt długa obróbka termiczna „na zapas” wysuszy mięso.
- Co 15 minut warto oblewać mięso sosem z brytfanny lub blachy.
- Nie należy kroić i dzielić kurczaka od razu po wyciągnięciu z piekarnika. Warto odstawić mięso na kilka minut, żeby odpoczęło. Po takim odpoczynku soki nie będą wyciekać z kurczaka podczas krojenia i mięso pozostanie soczyste.
Jak upiec kurczaka w piekarniku, żeby był chrupiący?
Jeżeli zależy Ci na maksymalnie chrupiącej skórce możesz 25 minut przed końcem pieczenia oprócz posmarowania sokiem na kurczaka nałożyć cienką warstwę masła.
Jak piec kurczaka z termoobiegiem czy bez?
Kurczaka możesz piec z termoobiegiem lub bez. Gdy wybierasz termoobieg możesz ustawić temperaturę ok. 10 stopni Celsjusza niższą. Ważne jest, żeby piekąc kurczaka włożyć go do nagrzanego piekarnika.
Czym przyprawić kurczaka do pieczenia w piekarniku?
Do przygotowania kurczaka w piekarniku możesz użyć wielu ziół, przypraw lub gotowych mieszanek. Dla uzyskania wyrazistego smaku, który nie zagłusza delikatnego smaku drobiowego mięsa użyć soli, pieprzu i słodkiej, suszonej papryki jak w tym przepisie.
Dla uzyskania ostrzejszej nuty smakowej dodaj odrobinę pikantnej papryki lub ostrego pieprzu. Kurczaka możesz doprawić także suszonym oregano, granulowanym czosnkiem lub mieszanką przyprawa gyros domowej roboty.
Do kurczaka z piekarnika idealnie pasuje mizeria oraz sos tzatziki.
Kurczak pieczony w całości czy w kawałkach?
Kurczak pieczony w całości prezentuje się bardziej okazale. Jeżeli chcesz mieć już przygotowane porcje to pokrój kurczaka na kawałki. Ja do pieczenia przygotowuję kurczaka z kośćmi. Kurczak pieczony z kośćmi ma bardziej złożony i lepszy smak.
Przepisy kulinarne – pieczony kurczak
Jeśli spodobał Ci się mój przepis polecam także coś na śniadania: szakszuka. Zachęcam do sprawdzenia przepisów na inne potrawy, takie jak rosół, zupa ogórkowa lub chłodnik z botwinki dla spragnionych czegoś letniego i wakacyjnego. Dla prawdziwych odkrywców mój oryginalny przepis na wyjątkową zupę na słodko. Oto niebanalna zupa wiśniowa. Moja zupa wiśniowa zaskoczy Cię połączeniem orzeźwienia i cierpkości. Ta delikatna zupa przygotowywana jest wiśni, cukru, cynamonu i goździków tworząc harmonijną kompozycję smaków, zaskakującą i niebanalną.
Na deser proponuję także ciasto drożdżowe z truskawkami, także poza sezonem. I druga propozycja na deser, czyli klasyczne ciasto drożdżowe z kruszonką. Miękka, wilgotna w środku drożdżówka, pokryta chrupiącą kruszonką, stworzy idealny duet smaków.
Na koniec propozycja dla spragnionych deserów: biszkopt, na idealny tort z dowolnym kremem lub biszkopt czekoladowy – wilgotny, miękki i pyszny.
Upiekłem dla narzeczonej. Była pod wrażeniem. Dobry przepis, skoro dałem radę sam. W kuchni nie działam zbyt często.
Cieszę się, pozdrawiam!
Pingback: Mizeria
Pingback: Tzatziki
Pingback: Pasta jajeczna ze szczypiorem
Pingback: Bigos
Pingback: Chłodnik z ogórków
Pingback: Hummus
Pingback: Zupa tajska z kurczakiem
Pingback: Sałatka z arbuzem
Pingback: Tiramisu
Pingback: Dukkah
Pingback: Zupa pomidorowa z pomidorów
Pingback: Naleśniki szpinakowe
Pingback: Zupa krem z cukinii
Pingback: Chili con carne
Pingback: Grzanki
Pingback: Zupa krem z białych warzyw
Pingback: Gofry wg Michaela Roux
Pingback: Przyprawa gyros
Pingback: Duszone udka z kurczaka w sosie własnym
Pingback: Skrzydełka z piekarnika
Pingback: Pasta z kurczaka
Pingback: Surówka z kiszonych ogórków
Moj dziadek w wakacje piekł nam kurczaka, w takim starym piecu z kafli. Smakował najlepiej na świecie, cos pięknego.
To się rozumie bez zbędnego tłumaczenia 🧡
Pingback: Kurczak w sosie cytrynowym
Pingback: Zupa jarzynowa z cukinią
Pingback: Rosół wołowy
Pingback: Makaron z kurczakiem i boczniakami
Pingback: Pączki z 8 żółtek
Pingback: Kurczak korma
Pingback: Zapiekanki