grochówka (zupa grochowa)

Grochówka

Grochówka (zupa grochowa) to sycąca, polska zupa, która z powodzeniem sprawdzi się jako obiad w chłodniejsze dni. Przepis na grochówkę bez moczenia grochu. Jest gęsta i nie wymaga dodawania zasmażki.

Podstawowe informacje

  • Czas kucharzenia:
    • przygotowanie warzyw i wędzonek: 30 minut
    • gotowanie wywaru: 1 godzina
    • gotowanie zupy: 30 minut
  • Liczba porcji: około 3 litrów zupy
  • Dieta: bezglutenowa, bezmleczna

SKŁADNIKI

Grochówka

Jaka kiełbasa na grochówkę? Wybierz kiełbasę, którą lubisz, najlepiej grubo mieloną. Może to być kiełbasa śląska, majerankowa, Andrzejowa, zwyczajna lub inna.














Do podania

Grochówka jest pyszna bez dodatków, bo jest gęsta i bardzo sycąca. Mimo to warto podać do niej pieczywo, to świetny dodatek do zupy grochowej.

Jeżeli masz pod ręką świeży tymianek, możesz nim posypać grochówkę.

Grochówka PRZEPIS

Grochówkę z tej ilości składników najwygodniej gotować w garnku 4 litrowym lub większym. Grochówka bez namaczania grochu to syte danie, całkiem łatwe do ugotowania.

  1. 500 g wieprzowych żeberek pokrój na paski, po ugotowaniu łatwiej obierzesz je z mięsa.
  2. 500 g żółtego grochu przepłucz na sicie.
  3. Zieloną część pora dokładnie umyj z zabrudzeń.
  4. Żeberka, groch, zieloną część pora i cały kawałek boczku ze skórą włóż do garnka, dodaj 2 litry wody. Nie przykrywaj pokrywką i szybko zagotuj. Pilnuj garnka, bo w momencie, gdy woda zacznie wrzeć z grochu i szumowin z mięsa zrobi się olbrzymia piana. Zbierz ją łyżką cedzakową. Zmniejsz moc palnika na minimalną, żeby wywar gotował się tak wolno jak rosół.
  5. Dodaj 4 liście laurowe i 5 ziaren ziela angielskiego. Niech wywar tylko lekko mruga i bulgocze. Gotuj około 1 godziny.
  1. W czasie gotowania wywaru przygotuj pozostałe składniki:
    • przekrój na pół i obierz 1 średnią cebulę. Pokrój ją w drobną kostkę,
    • jedną białą część średniej wielkości pora przekrój wzdłuż a potem pokrój na plasterki,
    • 3 lub 4 ząbki czosnku obierz i pokrój w plasterki,
    •  kiełbasę pokrój wzdłuż a potem na plasterki lub półplasterki,
    • marchew pokrój w bardzo drobną kostkę
    • ziemniaki obierz i pokrój w grubą kostkę, zalej wodą w miseczce, żeby nie ściemniały.
  2. Po godzinie, kiedy groch się ugotuje i częściowo rozpadnie wyciągnij żeberka i boczek. Odstaw garnek z palnika do czasu aż przygotujesz wszystkie pozostałe składniki.
  3. Żeberka obierz z mięsa. Kości nie będą nam potrzebne a mięso wrzuć do zupy.
  4. Z boczku odkrój grubą skórę, nie będzie potrzebna do zupy. Boczek pokrój w bardzo drobną kostkę i dodaj na suchą patelnię, żeby wytopić z niego cały tłuszcz. Na średnim ogniu smaż boczek tak długo aż zamieni się w rumiane skwarki.

Boczek smaż na średnim ogniu
  1. Podsmażony boczek przenieś do garnka. Tłuszcz zostaw na patelni.
  2. Na tłuszczu z boczku podsmaż cebulę i por. Po kilku minutach smażenia dodaj plasterki czosnku. Kiedy cebula i por będą zeszklone dodaj zawartość patelni do zupy.
  3. Na tą samą patelnię dodaj pokrojoną w kostkę kiełbasę, smaż ją aż się zrumieni i wytopi się z niej tłuszcz. Podsmażoną dodaj do zupy. Tłuszcz zostaw na patelni.
  4. Dodaj do zupy pokrojone marchew i ziemniaki.
  1. Dodaj do zupy:
    • 2 lub 3 łyżki suszonego majeranku,
    • jedną płaską łyżeczkę pieprzu
    • pół łyżeczki soli. Jeżeli na koniec zupa okaże się mało słona dosolisz jeszcze raz.
  2. Wstaw ponownie garnek na palnik. Gotuj na średnim ogniu do miękkości ziemniaków i marchewki. Na koniec spróbuj, czy zupa grochowa potrzebuje jeszcze dosolenia.
  3. Jeżeli zupa jest zbyt gęsta dodaj nieco wrzącej wody. Nie dodawaj jej zbyt wiele, żeby grochówka pozostała gęsta i nie trzeba jej było zagęszczać zasmażką z mąki pszennej.

Propozycja podania

Grochówka jest doskonała od razu po ugotowaniu, smakuje świetnie także na drugi dzień. Ja lubię zjeść ją z kawałkiem chleba. Zupa wymaga przechowywania w lodówce. Jeżeli nie masz miejsca na schowanie całego garnka bardzo gorącą przelej do słoików i zakręć.

Spodobał Ci się mój przepis?

postaw kawe wp

Przepisy kulinarne – przepis na grochówkę

Zupa grochowa to jedna z moich ulubionych zup, a lubię ich na prawdę dużo. To bardzo polskie danie, które w menu można spotkać obok potraw takich jak: fasolka po bretońsku, bigos, rosół.

Grochówka wojskowa (zupa grochowa)

Grochówka bez namaczania grochu

Moja autentyczna grochówka wojskowa to doskonałe połączenie tradycji i smaku. Moje danie to nie tylko pyszna uczta dla podniebienia, ale także hołd dla historii i tradycji kulinarnej. Spróbuj mojej grochówki wojskowej, aby doświadczyć niezapomnianego smaku, który przeniesie Cię w czas i przestrzeń. Skomponowana z najwyższej jakości składników, moja grochówka zachwyca nie tylko smakiem, ale także aromatem. Poznaj prawdziwy smak wojskowej kuchni – zanurz się w bogactwie smaku mojej grochówki. Smacznego i powodzenia w kuchni!

Ten post ma 11 komentarzy

  1. Krystian

    Mogą być żeberka wieprzowe wędzone?

    1. Róża

      Mogą być wędzone, grochówka będzie miała bardziej intensywny smak.

  2. Michał

    Moja mama nauczyła mnie podobnie gotować grochówkę. Lubię konkretne zupy, ugotowałem z tego przepisu i jest taka jak w domu.

  3. Kasia

    Grochowka wyszla bardzo pierwszorzędna. Boczek kupiłam na targu. Przepis rozpisany jak dla przedszkolaków. Moja pierwsza grochówka a zebrała uznanie całej rodziny. Dziekuje za przepis :)))) Kawka postawiona.

Dodaj komentarz