gołąbki

Gołąbki

Gołąbki z mięsem mielonym, ryżem i sosem pomidorowym to dobrze znana potrawa kuchni polskiej. Wydają Ci się potrawą czasochłonną i trudną? Mam dla Ciebie kilka wskazówek jak uwinąć się z ich zrobieniem sprytnie i bezproblemowo. Moje gołąbki to farsz z mięsa wieprzowego i ryżu zawinięty w liście kapusty. Z moim przepisem przygotowanie kapusty to pikuś a samo zrobienie gołąbków to bułka z masłem.

Podstawowe informacje

  • Czas kucharzenia: ok. 1,5 godziny
  • Liczba porcji: kilkanaście gołąbków
  • Dieta: bezglutenowa (do zagęszczenia użyj mąkę bezglutenową), bezmleczna (nie zabielaj sosu pomidorowego śmietaną)

SKŁADNIKI

Gołąbki

Do przygotowania kapusty możesz wykorzystać kapustę głowiastą białą lub włoską. Moim zdaniem z kapusty włoskiej gołąbki robi się znacznie prościej, bo rozdzielenie kapuścianych liści jest łatwiejsze, nie są do siebie tak ściśle dopasowane w kapuścianej głowie. Jeżeli rozpoczynasz przygodę z gołąbkami kup główkę kapusty włoskiej. Moim zdaniem karbowane liście kapisty włoskiej sprawiają, że gołąbki wyglądają znacznie bardziej efektownie.


Farsz do gołąbków z ryżu i mięsa mielonego

Do farszu na gołąbki kup mielone mięso albo zmiel maszynką na sitku o dużych oczkach. Może to być jeden rodzaj mięsa lub zmieszany. Może to być: łopatka, szynka, karkówka lub biodrówka wieprzowa. Najchudsze gołąbki będą z mielonej szynki i biodrówki. Farsz z ryżu oraz karkówki lub łopatki będzie bardziej soczysty i nieco bardziej tłusty.







Sos pomidorowy

Sos pomidorowy zrobi się sam podczas gotowaniu gołąbków. Gołąbki możemy zalać rosołem, bulionem warzywnym lub wodą, przy czym sos oparty na wodzie będzie najmniej aromatyczny. Polecam wykorzystanie do sosu rosół z kury lub kurczaka lub bulion warzywny, czyli taki wywar na samych warzywach.












Gołąbki PRZEPIS

Parzenie kapusty

  1. Przygotuj kapustę do parzenia:
    • kapustę połóż bokiem na stole. Obetnij ją tak, jak zaznaczyłam na poniższym zdjęciu.
  1. Przyciętą kapustę połóż na blacie głąbem do góry. Małym nożykiem wykrój głąb z kapusty, na pewno nie uda Ci się wykroić całego. Nie przejmuj się. Małych liści, osadzonych głęboko w kapuście i tak nie wykorzystamy do gołąbków. Głąb obierz z łykowatej tkanki i zjedz. Jest przepyszny, chrupiący jak kalarepa.
  2. Możesz polać miejsce cięcia dwiema lub trzema łyżkami oleju. Dzięki temu łatwiej rozdzielisz kapuściane liście.
  3. Weź duży garnek, taki żeby włożona do niego kapusta mogła się swobodnie obracać góra / dół i na boki.
  4. Do garnka wlej sporo wody, żeby kapusta była przykryta 2 – 3 cm warstwa wody. Do wody dodaj 1/2 łyżeczki soli.
  5. Kiedy woda się zagotuje zmniejsz moc palnika na małą i włóż do garnka kapustę dziurą po głąbie do dołu. Po 2 minutach obróć ją wycięciem do góry przy pomocy widelca albo długiej drewnianej łyżki.
  6. W miejsce po głąbie możesz wbić widelec albo szpikulec, żeby łatwiej ci było manewrować główką kapusty.
  7. Delikatnie luzuj liście u nasady, przy dziurze po głąbie i przy pomocy widelca lub szczypiec kuchennych wyciągaj sparzony, elastyczny liść kapusty. Odkłóż na talerz.
  8. Jeżeli liście nie chcą odkleić się od kapusty pogotuj chwilę i spróbuj ponownie. W zależności od kapusty w jednej rundzie mogą być gotowe dwa lub trzy liście.
  9. Nie gotuj kapusty zbyt długo, bo liście staną się miękkie i mogą się rozpadać przy zawijaniu gołąbków.

FARSZ na gołąbki z ryżu i mięsa mielonego

Do gołąbków możesz wykorzystać dowolny ryż. Choć wiele osób preferuje ten o których ziarnach, który po ugotowaniu jest kleisty i zwarty.

  1. 70 gramów ryżu zalej 140 ml wody. Gotuj na małej mocy palnika aż ryż wchłonie całą wodę. Potem zdejmij ryż z palnika i odstaw, żeby odpoczął.
  2. Dwie średnie żółte cebule przekrój na pół, obierz i pokrój w drobną kostkę. Rozgrzej patelnię na średnim ogniu, dodaj 2 łyżki oliwy i zeszklij cebule.
  3. Mięso mielone (500 g) przełóż do miski, dodaj:
    • zeszklone cebule,
    • 1 płaską łyżeczkę soli,
    • 1 łyżeczkę czarnego mielonego pieprzu.
  4. Połącz składniki farszu na gołąbki.

Zwijanie gołąbków

Każdy liść kapusty ma od zewnętrznej strony jeden, gruby nerw. Ostrym nożykiem przytnij go o połowę. Nie za bardzo, żeby w liściu nie zrobiła się dziura.

  1. Na jeden gołąbek potrzebujesz kulkę farszu wielkości małego jabłka.
  2. Uformuj z farszu wałek i ułóż na liściu. Złóż prawą część liścia do środku, potem lewą stroną liścia do środka.
  3. Potem zwiń gołąbek, w ten sposób aby gruba część liścia znalazła się w środku. Gotowe gołąbki odkładaj na bok końcem zwróconym ku dołowi.
  4. Na dno garnka połóż dwa kapuściane liście, mogą być porwane lub te ze środka kapusty i ułóż na nich ciasto wszystkie gołąbki.

Gotowanie gołąbków

Do garnka z gołąbkami dodaj 1 litr gorącego rosołu lub bulionu. Garnek przykryj i gotuj gołąbki na małej mocy palnika przez 30 – 60 minut. Gołąbki z kapusty włoskiej będą gotowe szybciej, z kapusty białej głowiastej później.

Gołąbków nie mieszaj łyżką. Jeżeli chcesz przemieszać zawartość garnka potrząśnij nim energicznie.

Pomidorowy sos do gołąbków

  1. Przykryj garnek pokrywką i przechyl garnek zlewając wywar do innego garnka. Dodaj:
    • 600 g przecieru pomidorowego (passaty),
    • 1 łyżkę suszonego oregano,
    • 1 łyżeczkę majeranku,
    • 1/2 łyżeczki słodkiej, mielonej papryki,
    • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku,
    • 1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
    • 1/2 łyżeczki soli (lub więcej, spróbuj czy taki smak Ci odpowiada)
  2. Jeżeli chcesz otrzymać gęsty sos dodaj łyżkę pszennego mąki rozmieszaną z odrobiną zimnej wody.
  3. Gotuj bez przykrycia przez 10 minut.
  4. Jeżeli chcesz dodać do sosu śmietaną wymieszaj ją wcześniej z kilkoma łyżkami gorącego sosu (zahartuj ją gorącym sosem).

Sosem możesz polewać gorące gołąbki lub przelać go do gołąbków, żeby smaki się połączyły. Zrób jak Ci wygodniej.

Propozycja podania

Gołąbki z mięsem, ryżem i sosem pomidorowym są smaczne bez dodatków, smakują z chlebem lub z ziemniakami (to moja ulubiona opcja).

Spodobał Ci się mój przepis?

postaw kawe wp

Przepisy kulinarne – gołąbki przepis tradycyjny

Gołąbki z ryżem, mięsem i sosem pomidorowym znane są na polskich stołach oraz poza granicami kraju. Polecam Ci także inne specjały kuchni polskiej: bigos, żurek, barszcz biały, sałatka jarzynowa, barszcz czerwony z fasolą jaś, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, krokiety z kapustą i grzybami.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz