Flaki, zupa o cudacznej nazwie i bardzo długiej tradycji. Flaczki to kuchnia, w której nic się nie marnuje. Zanim zabierzesz się za gotowanie przeczytaj cały przepis.
Co znajdziesz w przepisie:
Podstawowe informacje:
- Czas gotowania:
- Rosół wołowy: ok. 2 godzin
- Obróbka wstępna flaków: ok. 30 minut (gotujemy równolegle z rosołem albo przygotowywaniem pozostałych składników)
- Gotowanie zupy: 30 minut
- Liczba porcji: 2,5 litry zupy
- Dieta: bezglutenowa (pomiń zasmażkę), bezmleczna (warzywa usmaż na oliwie)
SKŁADNIKI
Flaki
Do flaków najlepiej wykorzystać rosół wołowy, ale jeżeli nie masz możliwości, żeby go ugotować to rosół z kurczaka lub kury też się nada. W tym przepisie nie dodajemy mięsa z rosołu do zupy, ani też warzyw. Jeżeli warzywa gotują się 2 czy 3 godziny to moim zdaniem są wygotowane i lepiej do flaków wykorzystać świeże warzywa. Z mięsa z rosołu możesz zrobić pierogi z mięsa z rosołu, i do nich można dodać te rosołowe warzywa, dla zwiększenia wilgotności farszu. Takie zmielone mięso to też dobry farsz do krokietów.
Do podania
Do flaków dobrze smakuje pieczywo jakiś chleb albo bułka. Fajnie jest sobie zamaczać w zupie po kawałeczki. Pycha 🙂
Flaki PRZEPIS
Zupę możesz ugotować za jednym zamachem, czyli przygotowujesz rosół i w tym czasie szykujesz resztę składników, czyli gotujesz flaczki i przygotowujesz warzyw albo gotujesz rosół wołowy dzień wcześniej. Umieściłam zupę w kategorii „długie gotowanie”, bo mimo wszystko na przygotowanie tej potrawy należy poświęcić więcej niż 60 minut.
Jakie kupić flaczki?
Ja kupuję flaczki pokrojone w cienkie paski, gotowe do gotowania. Do potrawy szukaj flaków świeżych lub mrożonych. Powinny mieć kolor szaro – żółty. Najlepsze są te bez konserwantów i innych dodatków.
Jeżeli kupisz flaczki w płatach bardzo dokładnie je umyj i pokrój na mniejsze kawałki. A potem przygotowuje się je dokładnie w ten sam sposób, opisany poniżej.
Przygotowanie flaków do potrawy
- Umyte flaczki przełóż do garnka. Wlej tyle zimnej wody, żeby je przykryć i dodaj 1/2 łyżeczki soli. Gotuj na średnim ogniu do zagotowania.
- Od momentu wrzenia gotuj na średnim ogniu 2 – 3 minuty. Wodę wylej, flaki pozostaw w garnku, zalej gorącą wodą, dodaj 1/2 łyżeczkę soli. Gotuj na średnim ogniu do zagotowania. Wymień wodę we flaczkach kilka razy. Ja gotuję je 5 razy, bo nie lubię intensywnego zapachu krowich żołądków.
- Jeżeli gotujesz płaty flaków po obgotowaniu pokrój je na drobne paseczki.
W czasie, gdy flaczki będą się gotować możesz przygotować pozostałe składniki:
- Dwie marchewki, 1 pietruszkę i pół selera obierz i zetrzyj na tarce na grube wiórki.
- Pół białej części pora przekrój wzdłuż i pokrój oba kawałki na cienkie plasterki.
- Na średnim ogniu rozgrzej 2 łyżki oliwy lub masła, gdy się rozgrzeje dodać do smażenia starte na grube wiórki:
- marchew
- seler
- pietruszkę
- oraz pokrojony na plasterki por.
- Smaż kilka minut. Potem dodaj do warzyw:
- 3 łyżki majeranku
- 2 łyżeczki słodkiej suszonej papryki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki suszonej
- 1/2 łyżeczki imbiru (w składnikach jest 1 łyżeczka, dodasz ją do potrawy na koniec, gdy będzie dla Ciebie zbyt łagodna)
- dużą szczyptę soli i smaż jeszcze chwilę dokładnie mieszkając warzywa z przyprawami. Gotowe zostaw na patelni.
Flaczki GOTOWANIE
- Zagotuj rosół i dodaj do podgotowanych flaczków. Kawałek mięsa weź na ząb i sprawdź, czy jest miękkie. Jeżeli flaki nie są miękkie to pogotuj jeszcze chwilę.
- Do miękkich flaków w rosole dodaj warzywa z patelni i gotuj jeszcze kilka minut, nie z długo żeby nie rozgotować warzyw. Zazwyczaj wystarczy ok. 3 do 5 minut.
- Na koniec zupę porządnie wymieszaj i dopraw solą, pieprzem i ewentualnie imbirem, jeżeli flaczki nie są tak ostre jak lubisz.
- Jeżeli chcesz gęstszą zupę możesz dodać zasmażkę lub łyżkę mąki roztartą z zupą, żeby po wlaniu do garnka nie zrobiły się kluski.
Propozycja podania
Flaki są najlepsze, gdy są gorące. Dobrze smakują same lub z pieczywem. Przelane na gorąco do słoików nadają się do przechowywania w lodówce przez kilka dni.
Przepisy kulinarne – flaki wołowe (flaki przepis)
Flaczki wołowe to znana zupa, kuchnia zero waste zanim to stało się modne a było sposobem na wykorzystanie każdej części zwierzyny.
Obok flaków polecam inne smaczne potrawy kuchni polskiej: kapuśniak z kiszonej kapusty, grochówka, gołąbki, fasolka po bretońsku, żurek, barszcz biały, bitki wieprzowe i bitki wołowe.
Na moim kulinarnym blogu pasja do wyjątkowych smaków spotyka się z tradycyjnymi recepturami. Dzisiaj pragnę podzielić się z Tobą moimi sekretami dotyczącymi przygotowania wyjątkowej zupy.
Zupa z flaczków to jedno z tych dań, które kojarzą się z polską kuchnią jak mało co innego. Ich przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednim przepisem i cierpliwością można stworzyć prawdziwe arcydzieło smaku. Nasza propozycja przepisu na zupę z flaczków opiera się na tradycyjnych składnikach i starannie wyważonych proporcjach przypraw, aby uzyskać aromatyczną i bogatą w smaku potrawę, która z pewnością zachwyci Twoje podniebienie.
Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkowe danie, które zaskoczy Twoich gości, zupa z flaczków wołowych jest idealnym wyborem. Ich intensywny smak i aromatyczność sprawiają, że są one doskonałym wyborem na rodzinne spotkania czy specjalne okazje. Mój przepis na zupę z flaczków wołowych jest starannie opracowany, aby krok po kroku prowadzić Cię przez proces ich przygotowania, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się smakiem prawdziwej domowej kuchni.
Sięgnij po mój przepis i zanurz się w świecie kulinarnych przygód. Odkryj, jak łatwo możesz przygotować pyszną zupę z flaczków w swojej własnej kuchni. Gotuj razem ze mną i pozwól swojej kreatywności rozkwitnąć przygotowując autentyczne danie, które rozgrzeje serca Twoich bliskich i sprawi, że wspólne posiłki staną się niezapomnianym doświadczeniem.
Pingback: Tatar ze śledzia
Pingback: Sałatka Cezar