Ciasto drożdżowe z kruszonką w wersji podstawowej. Miękkie, delikatne z dużą ilością kruszonki. Zamieniając składniki przygotujesz je także w wersji bezmlecznej. Pieczenie nie jest super szybkie, jak każdego ciasta drożdżowego, ale delikatny smak też drożdżówki zdecydowanie to wynagradza. Szybko wysycha, jak każde drożdżowe.
Co znajdziesz w przepisie:
Podstawowe informacje
- Wyrastanie: 20 minut rozczyn + 90 minut ciasto + 30 minut ciasto
- Pieczenie:
- Forma: keksówka ok 11 x 30 cm
- Temperatura: 180 o C, środkowa półka z opcją góra/ dół, bez termoobiegu
- Czas pieczenia: ok. 25-45 minut, do suchego patyczka
- Dieta: wegetariańska, bezmleczna (użyj napoju i margaryny bezmlecznej)
SKŁADNIKI
Ciasto drożdżowe z kruszonką
Kruszonka
Ciasto drożdżowe PRZEPIS
Zważ mąkę, drożdże, cukier. Jaja włóż co ciepłej wody, żeby się ogrzały. Mleko lub napój roślinny podgrzej do temp. ok. 40 oC . Rozpuść i ostudź do temperatury pokojowej masło lub margarynę.
Rozczyn z drożdży
Do miski, w której będziesz wyrabiać ciasto dodaj drożdże, połowę ciepłego mleka, dwie łyżki cukry. Dokładnie wymieszaj a następnie posyp łyżką mąki. Odstaw w ciepłe miejsce na ok. 20 minut aż rozczyn się spieni.
Wyrabianie drożdżowego
Do miski z rozczynem z drożdży dodaj pozostałe składniki ciasta: mąkę pszenną, mleko (lub napój roślinny), jajko, przestudzone masło (gorący tłuszcz dodany do rozczynu zabije drożdże!), cukier i sól. Wyrabiaj hakiem do ciasta drożdżowego przez kilka minut do połączenia składników, aż ciasto stanie się gładkie i jednolite. Ciasto możesz także wyrobić ręcznie, zajmie to więcej czasu, ale ciasto będzie równie smakowite.
Wyrastanie ciasta
Wyrobione ciasto przykryj kuchenną ściereczką i odstaw do wyrastania. Miejsce idealne do wyrastania ciasta nie powinny być z przeciągiem, powinno być ciepłe. Dobrym miejscem jest też piekarnik ustawiony na 40 oC. Po 1,5 godzinnym wyrastaniu ciasto powinno podwoić swoją objętość. Na trzecim zdjęciu pokazuję jak wygląda struktura wyrośniętego ciasta. Prawidłowo wyrośnięte ciasto będzie przypominało bardzo porowatą gąbkę, pełną pęcherzyków powietrza. Ugnieć przez chwilę ciasto, żeby pozbyć się z niego powietrza. Drożdżowe nabierze puszystości w drugim wyrastaniu.
Przygotowanie formy
Czas, w którym ciasto wyrasta jest idealny, żeby przygotować kruszonkę i formę do pieczenia. Formę keksówkę posmaruj masłem lub margaryną i posyp mąką lub bułką tartą.
Kruszonka
WŁĄCZ PIEKARNIK
Połącz ze sobą masło, cukier i mąkę pszenną. Prawidłowo przygotowana kruszonka przypomina mokry piasek. Użycie malaksera skróci czas potrzebny na przygotowanie kruszonki do kilku sekund. Możesz też rozetrzeć palcami składniki kruszonki.
Przygotowanie drożdżowego do pieczenia – drugie wyrastanie
Do przygotowanej wcześniej formy przełóż odgazowane ciasto, posyp kruszonką. Następnie przykryj blaszkę kuchenna szmatką i odstaw na 30 minut do podwojenia objętości.
Pieczenie ciasta drożdżowego
Po drugim wyrastaniu formę z ciastem wstaw do nagrzanego piekarnika.
Przechowywanie ciasta
Ciasto drożdżowe pozostawione przez przykrycia szybko wysycha, dlatego najlepiej przechowywać je szczelnie owinięte. Ciasto z tego przepisu możesz zamrozić, w tym celu zawiń je szczelnie folią, żeby nie złapało zapachów z zamrażarki.
Spodobał Ci się mój przepis?
Zapraszam Cię do wypróbowania moich innych przepisów. Na moim blogu czeka na Ciebie aromatyczna szakszuka, orzeźwiające zupa ogórkowa i chłodnik z botwinki. Wypróbuj także przepis na zupę, którą można szczerze pokochać, czyli lekko cierpka zupa wiśniowa dla poszukiwaczy nietypowych smaków. Oprócz ciasta drożdżowego z przepisu na to ciasto drożdżowe z kruszonką proponuję Ci także przepis na ciasto drożdżowe z truskawkami, czyli prawdziwy przysmak dla miłośników truskawek nie tylko w sezonie na świeże truskawki. Każde z tych dań ma swój unikalny urok i smak, który na pewno umili Twój czas przy stole. Zapraszam!
Pingback: Mizeria
Pingback: Tzatziki
Pingback: Racuchy z jabłkami
Pingback: Pancake
Pingback: Pasta jajeczna z suszonymi pomidorami
Pingback: Pasta jajeczna z oliwkami
Pingback: Pasta jajeczna z rybą wędzoną
Pingback: Ciasto francuskie z jabłkami