Chłodnik z botwinki to nieco inna zupa niż chłodnik litewski. Ten gotujemy nie tylko z buraków, ale też z liści buraczanych, nazywanych właśnie botwiną. Zupa trochę chrupie, jest odświeżająca a przez dodatek nabiału i jajka bardzo pożywna. Doskonała na upały.
Co znajdziesz w przepisie:
Informacje podstawowe
- Przygotowanie składników: 15 minut
- Gotowanie: 15 minut
- Liczba porcji: ok. 1,5 – 2 litrów zupy
- Dieta: wegetariańska, bezglutenowa
SKŁADNIKI
Chłodnik z botwinki
Do podania
Chłodnik z botwiny PRZEPIS
Przed rozpoczęciem gotowania przeczytaj cały przepis. Najpierw przygotuj botwinę. W czasie, gdy wywar będzie stygł przygotujesz pozostałe warzywa. Jogurt i maślankę warto schłodzić wcześniej w lodówce. Chłodnik z botwiny szybciej będzie nadawał się do jedzenia.
Jeżeli lubisz bardzo wyraźny smak chłodnika zamiast soku z cytryny lub soku z ogórków dodaj łyżkę lub dwie octu z białego wina lub jabłkowego.
- Botwinę opłucz w wodzie, buraczki dokładnie wyszoruj. Liście, łodygi i buraki mają różną twardość, więc trzeba je rozdzielić i gotować oddzielnie:
- Posiekaj liście i odłóż do miseczki
- Posiekaj łodygi na 1 cm kawałki i odłóż do miseczki
- Małe buraczki pokrój w plasterki. Większe buraczki pokrój na plasterki, potem półplasterki, potem na mniejsze kawałki i odłóż do trzeciego naczynia.
- Jeżeli wszystkie składniki są gotowe to weź 3 litrowy garnek i wlej do niego tylko 1 szklankę wody (ok. 250 ml) – zagotuj. (Do przygotowania chłodnika potrzebujemy tylko tyle wody, żeby podgotować botwinkę. Pozostała płynna część zupy to jogurt i maślanka)
- Do gotującego się płynu dodaj pokrojone buraczki. Gotuj 4 minuty.
- Następnie dodaj posiekane łodygi – gotuj 3 minuty.
- Dodaj posiekane liście botwiny – gotuj 1 minutę.
- Ściągnij garnek z palnika i odstaw do wystudzenia. Gdy zupa będzie stygła przygotuj kolejne warzywa.
- Obierz ogórki gruntowe i zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- Rzodkiewkę zetrzyj na tarce na grubych oczkach.
- Szczypior drobno posiekaj, koper posiekaj, czosnek przeciśnij przez praskę.
- Do ugotowanej botwiny dodaj jogurt oraz maślankę, starte ogórki, rzodkiewkę, czosnek, szczypior, koper, sok z cytryny lub kiszonych ogórków oraz sól. Bardzo dokładnie wymieszaj.
- Odstaw zupę do schłodzenia do lodówki, przygotowujemy przecież chłodnik z botwiny na zimno.
Propozycja podania
Chłodnik z botwiny na zimno
Chłodnik podajemy zimny, bez podgrzewania. Do talerza nalej zupy, dodaj jajko ugotowane na twardo, przekrojone na pół . Dla dekoracji możesz posypać szczypiorem i koprem. Zupę przechowuj w lodówce, będzie dobra przez kolejne kilka dni.
Przepisy kulinarne
Chłodnik z botwiny na maślance
Jakie przyprawy do chłodnika?
Chłodnik z botwiny na zimno jak każda zupa dobrze smakuje z solą, pieprzem czarnym mielonym, dodatkowo chlodnik z botwiny dobrze komponuje się z czosnkiem, szczypiorem i koprem. Dla urozmaicenia smaku można dodać posiekane liście mięty. Ten dodatek zmienia jednak bardzo smak i jest to raczej wariacja na temat chłodnika a nie oryginalna zupa.
Mój przepis na chłodnik z botwiny to potrawa sezonowa, kojarzona z wakacjami. Podawany z jajkiem jest zarówno orzeźwiający jak i sycący. To lekki i chłodny posiłek idealny do przyrządzenia w upał, bo nie wymaga długiego stania przy kuchni. Na letnie dni polecam też nieco kwaśniejsze smaki, czyli moja zupa ogórkowa. Na chłodniejsze dni mam przepis na rosół – aromatyczny wywar z mięsa i warzyw. Mam też dla Ciebie przepis na hiszpański chłodnik pomidorowy – gazpacho.
Szybka potrawa do przyrządzenia na śniadanie, czyli szakszuka. Danie pochodzące z kuchni izraelskiej skradło serca smakoszy na całym świecie, także w Polsce. Dla miłośników zimnego śniadania mam klasyczne guacamole, czyli pyszna meksykańska pasta z awokado. Najlepsza z pomidorami i czosnkiem.
Na małą osłodę mam dla Ciebie przepis na biszkopt, bazę do tortów, która zawsze się udaje. I na kolec polecam klasykę polskich wypieków – ciasto drożdżowe z kruszonką oraz ciasto drożdżowe z truskawkami, które udaje się także z mrożonych owoców poza sezonem na truskawki. A na tropikalne upały polecam sorbet mango – lekkie lody z mango o orzeźwiającym smaku.
Fajnie chrupie! Zrobilam i chociaż nie mam dla kogo wiecej gotowac to zostawie sobie w słoiku w lodówce. Bede mieć do pracy na 3 dni.
To będzie świetne drugie śniadanie albo obiad. Smacznego.
Zrobię w sobotę, jak na targu dostanę botwinkę 🙂
Jeszcze jest sezon, jest szansa. Trzymam kciuki 🙂
Pingback: Mizeria
Pingback: Tzatziki
Pingback: Racuchy z jabłkami
Pingback: Placki z cukinii
Pingback: Chłodnik z ogórków
Pingback: Gazpacho
Pingback: Racuchy drożdżowe
Pingback: Kotlety mielone
Pingback: Zupa ogórkowa
Pingback: Kotlety mielone z pieczarkami
Pingback: Pasta jajeczna z oliwkam
Pingback: Zupa kalafiorowa z soczewicą
Pingback: Rosół
Pingback: Barszcz czerwony z fasolą Jaś
Pingback: Kotlety mielone z cukinią
Pingback: Kapuśniak z młodej kapusty
Pingback: Pesto z liści rzodkiewki